Prhljaj ni le zdravstvena in estetska težava, s katero se spopadamo mnogi. Pogosto je lahko tudi socialna težava, ki povzroča zadrego ali nelagodje. Kolikokrat se vam je že pripetilo, da ste se zazrli v bele kosmiče prhljaja na rami sogovornika? Koliko izmed nas je že poskušalo skrivaj odstraniti prhljaj s svoje rame, preden kdo opazi? Ste že kdaj namesto črnih izbirali svetlejša oblačila, da bi prhljaj karseda prikrili?
Lepi, zdravi lasje so najboljši prvi vtis, ki ga lahko ustvarite, toda pri približno 50% prebivalstva se bo prhljaj v nekem obdobju življenja vendarle pojavil. Na srečo je prhljaj težava, ki jo z ustreznim pristopom lahko obvladujemo.
Kaj je prhljaj in kateri dejavniki vplivajo na njegov nastanek?
Prhljaj je stanje lasišča, ki ga povzroča prekomerno luščenje kožnih celic. Običajno ga spremljata tudi rdečica ali srbečica. V nasprotju s splošnim prepričanjem ga ne povzroča slaba higiena. Glavni vzrok za njegov pojav naj bi bilo prekomerno razraščanje glivice Malassezia, ki sicer naravno naseljuje naše lasišče.
Najpogostejši dejavniki, ki vplivajo na prhljaj:
Stres in utrujenost.
Hormonsko neravnovesje.
Življenjsko obdobje, v katerem se prhljaj najpogosteje pojavi, je puberteta. Hormonsko neravnovesje lahko povzroči povečano proizvodnjo sebuma ali maščobnih kislin, tako v telesu kot na lasišču. Glivica, ki povzroča prhljaj, Malassezia, te maščobne kisline razgradi, hkrati pa v okolje sprosti snovi, ki dražijo lasišče. Zato se kožne celice začnejo pospešeno obnavljati, odmrle celice pa se kopičijo v obliki kosmičev.
Sezonske in temperaturne spremembe, kot je hladen in suh zrak v jeseni ter pozimi, lahko poškodujejo naravno obrambo lasišča, ki pomaga v boju proti prhljaju.
Dednost.
Okoljski dejavniki, kot je onesnaženje.
Kako prhljaj nastane?
Pojav prhljaja je posledica povečanja stopnje luščenja zgornje plasti kože, do katerega pride, ker se celice globljih plasti kože hitreje delijo in tako hitreje dosežejo zgornje plasti kože. Posledično se poveča število celic v zgornji roženi plasti, ki se začnejo združevati v večje skupke. Te skupke imenujemo prhljaj. Povečano stopnjo luščenja povrhnjice pripisujemo prekomernemu delovanju glivice Malassezia. V stanju prhljaja se namreč poveča njena prisotnost na lasišču, kjer lahko doseže kar do 75% celotne flore.
Kako si lahko pomagamo?
Pri obvladovanju prhljaja je zelo pomembno, da omejimo razrast glivice Malassazia. Vplivamo lahko direktno na glivico ali na zgoraj opisane dejavnike, ki k njenemu razrastu pripomorejo.
Pomemben je celostni pristop, pri čemer je ključnega pomena pravilna izbira šampona proti prhljaju.
Kateri šampon naj izberem pri blažjih oblikah prhljaja?
Zelo pomembno je, da izberete šampon za nego lasišča s sestavinami, ki lasišča ne dražijo, hkrati pa delujejo proti prekomernemu razraščanju glivice. Izbira je odvisna od tega, kakšen tip prhljaja imate: mastnega ali suhega.
Mastni prhljaj
Za mastni prhljaj so značilne rumene, malce večje luske in mastno lasišče. Če se borite s to vrsto prhljaja, priporočamo uporabo šampona Ducray Squanorm šampon proti mastnemu prhljaju. Ta šampon vsebuje pirokton olamin, ki deluje na glivico Malassezia. Ostale sestavine v šamponu so sabal serrulata, ki regulira prekomerno izločanje sebuma (maščob), bisabolol, ki pomirja srbečico, in gvanidin glikolat, ki mehča kožo in preprečuje nastajanje lusk. Za optimalen rezultat šampon uporabljajte 2x tedensko, 6 tednov zapored. Po 6 tednih priporočamo uporabo šampona Ducray Elution dermatološki zaščitni šampon za vzdrževanje trajnih rezultatov.
Suhi prhljaj
Če imate suhi prhljaj, za katerega so značilne manjše bele luske in suho lasišče, priporočamo uporabo šampona Ducray Squanorm šampon proti suhemu prhljaju, ki vsebuje cinkov pirition, ki deluje na glivico Malassezia, in gvanidin glikolat, ki mehča kožo in preprečuje nastajanje lusk. Dodan je tudi glicerol. Slednji vlaži lasišče in s tem zmanjšuje luskanje, piroctone olamine pa deluje na glivice, ki so povezane z nastankom prhljaja.
Za optimalen rezultat uporabljajte šampon 3x tedensko 4 tedne. Nato priporočamo uporabo šampona Ducray Elution dermatološki zaščitni šampon za vzdrževanje trajnih rezultatov.
Če si lase umivate več kot 2-3x tedensko, priporočamo uporabo šampona Ducray Elution dermatološki zaščitni šampon tudi v prvih 4-6 tednih za vmesno umivanje. Če kljub redni uporabi Squanorm šamponov lasišče še vedno srbi, priporočamo uporabo Ducray Squanorm losjona proti prhljaju s cinkom. Cinkov sulfat, ki ga vsebuje, pomirja občutek srbenja in pordelost lasišča, pri čemer las ne masti. Vsak dan ga nežno vtrite v mokro ali suho lasišče in ga ne izpirajte.
Izbira šampona pri težjih oblikah prhljaja
Lahko pa se zgodi, da prhljaj vztraja kljub uporabi šamponov, ki vsebujejo sestavine, ki zavirajo razrast glivice. Pri težjih oblikah prhljaja pomislimo na možnost, da je na lasišču poleg povečane količine glivice Malassezia dodatno prisotno tudi vnetje. V tem primeru pomislimo, da gre za seboroični dermatitis.
Seboroični dermatitis
Seboroični dermatitis je kronična vnetna bolezen kože, za katero je značilno luščenje drobnih lusk bele do rumenkaste barve. Na seboroični dermatitis kaže tudi pojav luskanja ne samo na lasišču, temveč tudi na obrveh, vekah, predelu okoli nosu in ust, za ušesi in v njih. Pri moških se pojavi tudi na prsih. Prav tako kot za prhljaj, tudi za seboroični dermatitis velja, da vzrok zanj ni neustrezna higiena, stanje pa lahko poslabšajo agresivni šamponi in prekomerno drgnjenje. Če se spopadate s seboroičnim dermatitisom, je posebno pomembno, da izberete šampon z nežno čistilno osnovo, ki lasišča ne draži. Vsebuje naj tudi sestavine, ki delujejo proti glivici Malassezia, ter sestavine, ki pomirjajo vneto kožo lasišča. Priporočamo uporabo šampona Ducray Kelual DS, šampon za zmanjšanje luskanja, ki je zasnovan za uporabo pri težjih oblikah prhljaja, povezanih s seboroičnim dermatitisom. Vsebuje cinkov pirition in ciklopiroks olamin, ki delujeta protiglivično. Slednji hkrati pomirja vneto kožo lasišča. Vneto kožo dodatno pomirja β-gliciretična kislina, medtem ko keluamid mehča kožo in odstranjuje luske z lasišča. Ducray Kelual DS, šampon za zmanjšanje luskanja je številka 1* v Evropi med šamponi za težje oblikah prhljaja.
Šampon uporabljajte 3x tedensko 2 tedna zapored. Po tem obdobju uporabljajte šampon 1x tedensko, saj tako dolgoročno preprečujete vnovični pojav prhljaja. Če lase umivate pogosteje, za dodatno umivanje las uporabite Ducray Elution dermatološki zaščitni šampon za podporo vzdrževanja trajnih rezultatov. Če se seboroični dermatitis pojavlja tudi na drugih delih telesa in ne samo na lasišču, priporočamo, da si prizadete predele umijete z Ducray Kelual DS penečim gelom, nato pa nanesete Ducray KelualDSpomirjajočo kremoza zmanjšanje luskanja. Kot zanimivost povejmo še, da imajo tudi dojenčki pogosto otroško obliko seboroičnega dermatitisa, ki ga imenujemo temenice. Več o temenicah si lahko preberete v članku na povezavi.
Kateri šampon je primeren za nego močno luskavih stanj lasišča?
V redkih primerih šamponi proti težjim oblikam prhljaja ne dajo zadovoljivega rezultata. To se zgodi v primerih, ko so na lasišču prisotne močno zadebeljene luske in suh prhljaj, ki ga lahko spremlja intenziven občutek srbenja. Dermatolog bo pri takšnih stanjih pogosto diagnosticiral luskavico. Za umivanje lasišča pri takšnih stanjih, vključno z luskavico, priporočamo Ducray Kertyol P.S.O.šampon za ponovno vzpostavitev ravnovesja. Šampon vsebuje glikolno kislino, mikronizirano žveplo in kertyol, ki mehčajo kožo in odstranjujejo njene poroženele plasti. Kertyol hkrati pomirja vneto kožo lasišča in občutek srbenja, dodan glicerol pa dodatno vlaži lasišče. V začetni fazi nanesite šampon 3x tedensko v obdobju štirih tednov, nato pa v fazi vzdrževanja šampon uporabljajte 1x tedensko. Za predele okoli lasišča uporabite Ducray Kertyol P.S.O. keratoreducirajoča krema, ki jo lahko uporabite tudi na zadebeljenih predelih kolen in komolcev.
Kateri šampon naj izberem, če prhljaja nimam, lasišče pa kljub temu srbi?
Če ni prisotnega prhljaja, lasišče pa srbi, priporočamo Ducray Sensionol, fiziološki zaščitni šampon. Vsebuje polidokanol, ki pomirja občutek srbenja. Njegova formula zagotavlja še posebej blago in do lasišča prijazno čiščenje, saj ne vsebuje parabenov, barvil, alkohola in dišav.
Prihaja poletje in marsikdo bo poleti dopustoval na morju, bodisi v sosednjih državah bodisi v tropskih krajih. Nastavljali se boste sončnim žarkov, plavali, se potapljali in družili s prijatelji. Pa ste kdaj pomislili kakšni so učinki vašega dopustovanja na morje in življenje v njem? Kakšen vpliv ima vaše plavanje in sončenje na korale in pisane […]
Na potovanju do fascinantne skrivnosti Termalne izvirske vode Avène vam ponujamo srečanje z edinstvenim partnerjem: kožno mikrobioto Kja je kožna mikrobiota? Skupino mikroorganizmov, ki naseljuje našo kožo imenujemo kožna mikrobiota. Je zelo številčna, saj našo kožo naseljuje desetine milijard mikroorganizmov s katerimi si delimo vsakdanje življenje. Pravzaprav gostimo desetkrat več mikroorganizmov, kot imamo celic. Pravimo […]
Zadnje čase je veliko govora o retinoidih. Mednje uvrščamo retinol, retinal in retinojsko kislino.V tem članku bomo razložili razlike med njimi in se osredotočili na najbolj pogosto uporabljen retinoid, to je retinaldehid ali retinal. KAJ SO RETINOIDI? Retinoidi so derivati vitamin A. Najmočnejši in najbolje preučevan retinoid je retinojska kislina ali Tretionin. Slednji lahko precej […]
Bodite na tekočem z našimi najnovejšimi ponudbami in novicami! Naročite se na naše e-novice tako, da spodaj vpišete svoj e-poštni naslov. Prejemajte ekskluzivne novosti in promocijske ponudbe neposredno v svoj e-poštni nabiralnik. Nikoli ne zamudite akcijskih ponudb!
netArnica.si je specializirana spletna prodajalna poslovnega subjekta Vilindar d.o.o., ki je pri Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vpisan v register specializiranih prodajaln, ki opravljajo promet z medicinskimi pripomočki na drobno.