Atopijski dermatitis je najpogostejša kožna bolezen v otroštvu. Čeprav ni nalezljiva, vpliva na vsakdanje življenje in moti vsakodnevno dinamiko.
Kaj točno je atopijski dermatitis?
Atopijski dermatitis je kronična vnetna kožna bolezen, ki jo spremlja srbenje. Med mehurji kožne bolezni se rdeči mehurji in mehurčki spreminjajo v kraste. Poleg tega koža postane zelo suha in srbeča. Prizadeta področja so najpogosteje čelo, obraz, vrat, trup, pa tudi komolci in kolena. Na srečo se po stopnji intenzivnosti pojavi faza remisije (umiritev), ko se simptomi umaknejo in ko se stanje občutno olajša.
Atopijski dermatitis ni redka bolezen. Poleg tega se je v zadnjih tridesetih letih pogostost potrojila. Vemo, da ima močna genska predispozicija pomembno vlogo pri razvoju alergij, bodisi astme, alergijskega rinitisa ali atopijskega dermatitisa.
Atopijski dermatitis je najpogostejša kožna bolezen v otroštvu. Čeprav ni nalezljiva, vpliva na vsakdanje življenje in moti vsakodnevno dinamiko.
Bolezen se razvije pri 50% otrok, katerih ima en od staršev atopijo, ali 80% otrok, katerih imata oba starša atopijo. To pomeni, da večina otrok, katerih starši imajo alergije, razvijejo atopijski dermatitis. Vzrok za pojav atopijskega dermatitisa je lahko tudi stafilokok, bakterija ki jo najdemo povsod. Pomembna je tudi prehrana, seveda pa na pojav bolezni vpliva tudi stres in pomanjkanje spanja.
Pomembno je, da znakov ne ignoriramo, ampak se izogibamo dejavnikom, ki stanje poslabšajo in poiščemo ustrezno terapijo.