Atopijski dermatitis je kronična vnetna bolezen kože, ki je najpogostejša pri otrocih, a se lahko pojavi tudi pri odraslih. Zanj je značilna izjemna suhost kože, rdečina, intenzivno srbenje ter občasni izbruhi vnetij. Poletje je obdobje, ko ponavadi vsem, ki se spopadajo z atopijskim dermatitisom prinese olajšanje, saj morska voda in sonce pogosto pomirita razdraženo kožo. Ko pa se dopust zaključi in pridemo domov, simptomi atopijskega dermatitisa ponovno izbruhnejo, kar še posebej velja za otroke. Razumevanje tega cikla in pravilna nega kože sta ključna za obvladovanje bolezni. Pravilno razumevanje tega cikla in ustrezna nega lahko precej omilita težavne in neprijetne simptome.
Atopijski dermatitis poleti in zakaj se koža na morju pomiri?
Morska voda in zmerno sončenje sta lahko blagodejna za kožo, ki je nagnjena k atopijskemu dermatitisu. Sol v morski vodi deluje antiseptično, posledično se zmanjšajo vnetja in okužbe na koži. Zmerna izpostavljenost soncu spodbuja tvorbo vitamina D, ki ima protivnetne lastnosti, kar pomaga umiriti simptome atopijskega dermatitisa.
Pri mnogih se na morju stanje kože občutno izboljša, izbruhi atopijskega dermatitisa so redkejši, srbenje popusti, rdečina pa se zmanjša. Otroci se v tem obdobju počutijo bolje, saj jim je koža bolj »udobna«, manj je občutka zategovanja, srbenja in drugih neprijetnosti. Žal pa tako olajšanje po prihodu domov ne traja dolgo.
Ponovni izbruhi po koncu dopusta
Ko se vrnemo v domače okolje, se lahko simptomi atopijskega dermatitisa ponovno pojavijo, včasih celo intenzivneje kot prej. To je posledica spremembe vlažnosti zraka, vrnitve k vsakodnevnim alergenom, ki so morda v domačem okolju bolj prisotni. Še posebej pri otrocih, ki imajo občutljivo kožo, se lahko znaki atopijskega dermatitisa hitro poslabšajo. Koža postane suha, srbeča in nagnjena k vnetjem, vsakdan postane neprijeten.
Pravilna zaščita pred soncem
Čeprav sonce lahko pomaga pri atopijskem dermatitisu, je izredno pomembno, da se koža ustrezno zaščiti pred prekomernim UV-sevanjem. Pravočasna in zadostna poraba krem, fluidov in losjonov za zaščito pred soncem, ki so posebej formulirani za kožo, nagnjeno k atopijskemu dermatitisu, je zelo pomembna, saj že tako razdražena koža ne potrebuje dodatnih obremenitev in stresa. Si predstavljate že tako vneto in razdraženo kožo, ki jo opeče še sonce?
Pazite, da so izdelki hipoalergeni, brez dišav in konzervansov in zagotavljajo širokospektralno zaščito pred UVA in UVB-žarki.
Ustrezna nega atopijske kože poleti in po morju
Vrnimo se k negi kože po koncu dopusta. Za obvladovanje atopijskega dermatitisa v poletnih mesecih in preprečevanje izbruhov po vrnitvi z dopusta je pomembna redna in dosledna nega kože. Uporabljajte izdelke, ki so posebej formulirani za suho in atopijsko kožo, saj vsebujejo sestavine, ki kožo pomirjajo, vlažijo in obnavljajo njeno zaščitno pregrado. Posezite po dermatološko preizkušenih izdelkih.
Nasveti za nego kože, nagnjene k atopijskemu dermatitisu:
- Uporabljajte blaga čistilna sredstva brez mila in dišav, ki ne izsušujejo kože.
- Po vsakem tuširanju ali kopanju nanesite vlažilno kremo ali balzam, ki vsebujejo pomirjujoče sestavine, kot so izvlečki Rhealba® ovsa ali termalna voda, ki klinično dokazano pomirjajo kožo, delujejo proti srbenju in zmanjšujejo potrebo po praskanju.
- Izogibajte se izdelkom, ki vsebujejo potencialne dražilce, kot so dišave, parabeni in sulfati.
- Vzdržujte redno rutino nege kože, tudi po vrnitvi z dopusta, da preprečite izbruhe atopijskega dermatitisa.
Atopijski dermatitis je lahko izziv, zlasti v poletnem času, ko se lahko koža na morju umiri, a po vrnitvi domov se težave vrnejo. Pravilna nega kože, zaščita pred soncem z izdelki, prilagojenimi za kožo nagnjeno k atopijskemu dermatitisu, in redna uporaba vlažilnih izdelkov so ključni za obvladovanje te kronične bolezni. S takim pristopom lahko zmanjšamo simptome in preprečimo ponavljajoče se izbruhe, kar še posebej velja za otroke, ki imajo občutljivo in suho kožo.