Atopijski dermatitis

Atopijski dermatitis pri dojenčku

Kaj je atopijski dermatitis?

Atopijski dermatitis je kronična vnetna bolezen kože, ki se najpogosteje pojavi že v prvih mesecih otrokovega življenja. Ni nalezljiva in jo lahko uspešno nadzorujemo. Nastane zaradi prepletanja številnih dejavnikov, od katerih sta najpomembnejša dednost in okolje.
Otroci, ki obolevajo za atopijskim dermatitisom, namreč pogosto izvirajo iz družin, v katerih so osebe z različnimi oblikami alergij in izredno občutljivo kožo. Biokemijske raziskave so pokazale, da je v koži bolnikov z atopijskim dermatitisom porušeno ravnovesje posebnih maščob, ki pomembno pripomorejo k naravnemu vlaženju. Bolezen običajno izzveni do desetega leta starosti in jo le v redkih primerih srečamo tudi pri odraslih osebah. Lahko se pojavi tudi brez jasnega vzroka, najpogosteje pa do nje pride zaradi dolgotrajnega stresa in duševne stiske. V vseh starostnih obdobjih imajo bolniki izredno suho in občutljivo kožo, ki jo ob poslabšanju spremljata močno srbenje in ekcem.

https://netarnica.si/wp-content/uploads/Dojencek-z-atopijskim-dermatitisom-okoli-ust.jpg

Kako bolezen prepoznamo?

Za atopijski dermatitis so značilni predeli ekcema, ki se pojavijo v obliki zadebeljenih pordelih žarišč. Mesta, kjer so opazne bolezenske spremembe, se spreminjajo s starostjo. V kolikor se ekcem pojavi v prvih mesecih življenja, je opazen simetrično po čelu in licih, v lasišču, na gornjem delu telesa, zunanji strani rok in nog. V starosti od dveh do treh let se praviloma pojavlja na predelu zapestij in gležnjev, medtem ko spremembe na licih običajno izzvenijo. Pri starejših otrocih, mladostnikih in odraslih opazimo spremembe v pregibih velikih sklepov, na vratu, vekah, po obrazu in nogah.

Ali obstaja zdravilo za atopijski dermatitis oziroma kako si lahko pomagamo?

Zdravilo za atopijski dermatitis ne obstaja, vendar obstaja način, kako s pravilno nego preprečimo prepogosta vnetja. Kako postopamo, je odvisno od tega, ali želimo zmanjšati stanje vnetja v fazi poslabšanja ali pa preventivno vsakodnevno obnavljamo kožno pregrado in tako blažimo suhost kože.

Kako naj skrbim za higieno kože nagnjene k atopijskemu dermatitisu in katerim izdelkom se je priporočljivo izogibati?

Izogibati se moramo izdelkom, ki vsebujejo milo ali se ob kopanju izredno penijo. Namesto njih izbiramo nežne formule obogatene z bolj mastnimi sestavinami. Prednost damo oljem in sindetom, ki so testirani na koži nagnjeni k atopijskemu dermatitisu.

Dermatološki Laboratoriji Pierre Fabre so zasnovali tri oblike izdelkov za umivanje suhe kože in kože nagnjene k atopijskemu dermatitisu, ki so primerni za vso družino:

Zasnovani so za vsakodnevno umivanje zelo suhe kože in kože nagnjene k atopijskemu dermatitisu. Vsebujejo izvlečke poganjkov ovsa Rhealba®, ki uravnavajo draženje ter pomirjajo in mehčajo kožo. Hkrati s patentirano sestavino Filaxerin® kožo vlažijo in oskrbujejo z esencialnimi maščobnimi kislinami. Ne vsebujejo mil, dišav in parabenov. So hipoalergeni in primerni za vso družino.

Kako ravnamo, kadar srbenje postane neznosno in moti spanec cele družine?

Laboratoriji PierreFabre so prav v te namene zasnovali izdelek A-DERMA EXOMEGA CONTROL pomirjajoča kopel. Vsebuje izvlečke poganjkov ovsa Rhealba®, ki uravnavajo draženje ter pomirjajo in mehčajo kožo. Hkrati s patentirano sestavino Filaxerin® kožo vlaži in oskrbuje z esencialnimi maščobnimi kislinami.

 

 

A-DERMA EXOMEGA CONTROL pomirjajoča kopel

Izdelek je namenjen zelo suhi in k atopijskemu dermatitisu nagnjeni koži dojenčkov, otrok in odraslih, ki srbi. Ne vsebuje barvil in dražečih sestavin za čiščenje in penjenje. Uporabljate ga tako, da ga dodate mlačni vodi za kopanje. Kopel naj ne traja predolgo – največ 10 minut.

Pomembno je, da po kopanju kože ne izpirate in ne otirate s frotirko, temveč še vlažno in toplo izdatno nahranite z enim od emolientnih pripravkov, običajno je to krema ali balzam. Priporočamo A-derma Exomega Control emolientne pripravke, opisane spodaj.

Kako naj negujem kožo nagnjeno k atopijskemu dermatitisu in kakšna je vloga emolientnih pripravkov v borbi proti atopijskemu dermatitisu?

Za nego kože nagnjene k atopijskemu dermatitisu uporabljamo emolientne mazilne pripravke (emoliense), s katerimi obnavljamo poškodovano kožno pregrado in tako preprečujemo izsuševanje kože. Koža tako postane odpornejša na vdor alergenov, zmanjša se občutek srbenja in pogostost faze poslabšanja. Vsakodnevna uporaba emoliensa tudi v fazi izboljšanja je najučinkovitejši ukrep v boju proti vnetju, ki je pri koži nagnjeni k atopijskemu dermatitisu vedno prisotno, četudi ga s prostim očesom ne zaznamo. S krepitvijo poškodovane kožne pregrade se postopno podaljšuje tudi čas med dvema fazama poslabšanja.

https://netarnica.si/wp-content/uploads/Vesel-dojencek-z-mamico_1-800×584.jpg

Kateri izdelek za kontrolo kože nagnjene k atopijskemu dermatitisu naj izberem?

A-DERMA nudi popolno rešitev za nego kože nagnjene k atopiji, s kar 95% sestavin naravnega izvora.. Formule z minimalno količino sestavin brez konzervansov in dišav nudijo optimalno varnost za vso družino, vključno z novorojenčki. Delovanje dveh patentiranih sestavin: Filaxerina®, ki kožo vlaži in neguje, in ekstrakta ovsa Rhealba®, ki uravnava draženje ter pomirja in mehča kožo, je okrepljeno s posebno sestavo BioVect®, ki olajšuje prodiranje snovi v kožo.

A-DERMA je razvila tri teksture prilagojene vsakemu tipu kože v vseh letnih časih. To so: emolientni losjon, emolientna krema in emolientni balzam. Izdelki se razlikujejo po vsebnosti maščob, ki kožo nahranijo in ji povrnejo udobje. Po vsebnosti maščob je najblažja oblika losjon, sledi ji krema in najbogatejši je balzam. Teksturo izberemo glede na stanje kože oziroma odvisno od letnega časa. Več maščobe kot koži primanjkuje, bogatejši izdelek izberemo.

Izdelek nanesemo na kožo takoj po umivanju z enim od prilagojenih izdelkov za umivanje k atopijskemu dermatitisu nagnjene kože. Izdelki pomirjajo kožo in uravnavajo občutek razdraženosti zaradi suhosti kože, pri čemer z enim nanosom zagotavljajo 24-urno vlaženje.

Koliko nanosov A-DERMA Exomega Control emoliensa dnevno je potrebno?

Za hitro izboljšanje stanja kože in zmanjšanje potrebe po praskanju je dovolj že samo en nanos dnevno. Z redno nego postajajo faze poslabšanja redkejše in vsakodnevno življenje enostavnejše.

Kaj pa kortikosteroidne kreme? Pomagajo v boju proti atopijskemu dermatitisu?

Kortikosteroidno kremo ali mazilo s protivnetnim delovanjem predpiše zdravnik. Z omejeno uporabo v fazi poslabšanja in upoštevanjem priporočenega odmerka so v večini primerov rezultati dobri, tveganje za pojav neželenih učinkov pa majhno. Vedno jih uporabljajte skladno z navodili zdravnika. Da bi maksimalno povečali učinek terapije in karseda omejili potrebo po njej, pa je potrebno striktno upoštevati pravila higiene in nege kože nagnjene k atopijskemu dermatitisu.

Bi želeli ob nakupu izdelka za higieno in nego k atopijskemu dermatitisu nagnjene kože dobiti komplementarni izdelek brezplačno? Preverite naša promocijska pakiranja:

Vsi izdelki za higieno in nego k atopijskemu dermatitisu nagnjene kože znamke A-derma:

Vsi izdelki za higieno in nego k atopijskemu dermatitisu nagnjene kože znamke Eau Thermale Avene:

Izdelki linije Avène Xeracalm so zasnovani na osnovi Avène termalne izvirske vode ter biotehnološke sestavine I-Modulia®. Obogateni so s sestavino CER-Omega, ki obnavlja zaščitno plast kože in krepi njeno odpornost.

Vsi izdelki za higieno in nego k atopijskemu dermatitisu nagnjene kože znamke Ducray: