Vnetje, srbenje in neprijeten vonj so le nekateri simptomi vaginalnih okužb.
Te simptomi so znani tudi pod izrazom vaginitis. Skoraj vsaka ženska je že vsaj enkrat v življenju doživela te neprijetne simptome.
Čeprav so simptomi pogosti, se okužbe med seboj razlikujejo, prav tako pa tudi načini zdravljenja.
Obstajajo tri osnovne vrste vaginalnih okužb:
- Bakterijska vaginoza – najpogostejša vrsta vaginitisa. “Prijazne” bakterije laktobacili so naravno prisotne v vaginalnem okolju. Če se zmanjša število teh bakterij, pride do bakterijske vaginoze. Vzrok je v povečanju števila bakterij, ki porušijo pH ravnovesje v nožnici. Za to obliko sta značilna neprijeten vonj po ribah ter voden, sivkasto bel izcedek.
- Glivična okužba – vrsta vaginoze, kjer gre za prekomerni razrast glivice Candida albicans. Do tega pride zaradi oslabljenega imunskega sistema. Simptomi so srbenje, pekoča bolečina in sirast izcedek.
- Trihomoniaza – edina, ki se preneša izključno s spolnimi odnosi. Povzroča jo enocelični parazit Trichomonas vaginalis. Od vseh treh ima najbolj značilne simptome: penast izcedek neprijetnega vonja, rdečica, srbenje in bolečina med uriniranjem.
Odveč je govoriti o tem, da je higiena intimnih predelov pomembna, vendar je prav, da se od časa do časa spomnimo, kakšne so lahko posledice pri zanemarjanju nege.
Omenili bi še klamidijo – spolno prenosljivo bolezen, ki povzroča rdečico v vaginalnem predelu. Mnoge ženske, ki so okužene s klamidijo, krvavijo med spolnim odnosom. Priporoča se testiranje vsako leto, saj bolezen lahko povzroči zmanjšanje plodnosti. Neinfekcijski vaginitis se pojavi v primerih, ko koža okoli nožnice postane občutljiva na tampone, kreme in šampone. Vulvodinija pa je stanje kronične bolečine zunanjega spolovila ženske.
Vse te simptome je mogoče zdraviti, vendar je pomembno, da prepoznamo problem s katerim se soočamo in ga zdravimo na pravilen način!