Imunski sistem je eden najbolj zapletenih sistemov človeškega organizma.
Imunski sistem sestavljajo levkociti (bele krvne celice) in druge celice, ki so visoko usposobljene za opravljanje določenega dela v nizu visoko zapletenih funkcij. Te celice se nahajajo v različnih organih in tkivih, med njimi so bezgavke, limfne žleze, vranica, priželjc in kostni mozeg. Njihova glavna naloga je, da telo ščitijo pred različnimi infekcijami in malignimi obolenji ter da uravnavajo proces zdravljenja.
Glavna lastnost, ki omogoča tako delovanje imunskega sistema, je sposobnost razlikovanja med »svojim« in »tujim«. Imunski sistem nas ščiti pred škodljivimi snovmi, ki jih prepozna kot »tuje« in tako pomaga ščititi ves organizem ter skrbeti za dobro zdravje. Oslabljen imunski sistem lahko privede do različnih virusnih infekcij, kot sta prehlad in gripa, bakterijskih infekcij ali malignih obolenj.
Imunski sistem lahko deluje tudi močneje kot je potrebno, kar privede do alergijskih reakcij. Včasih sistem ne razlikuje med »lastnim« in »tujim« in začne napadati svoje lastne celice in tkiva. Tako nastanejo avtoimune bolezni, kot so artritis, diabetes in luskavica.
Več znanstvenih študij je potrdilo, da na imunski sistem vpliva tudi stres. Vendar njegovo delovanje ni samo negativno.
Kratkotrajni stres, kot je na primer zbodljaj ali lažja poškodba, sorazmerno ugodno vpliva na naš imunski sistem, saj aktivira krvna telesca, da čimprej pridejo do poškodovanega tkiva, kjer so najbolj potrebna. Medtem ko kronični in dolgotrajni stres hromi imunski sistem. Dlje kot traja stres, bolj se pozitivne spremembe v imunskem sistemu nadomeščajo z negativnimi.
Kako preprečiti, da imunski sistem ostane na zadovoljivem nivoju?
V današnjem dinamičnem načinu življenja, kjer smo priča izrazitemu onesnaževanju in vsakodnevnim migracijam ljudi, se ni enostavno zaščititi. Preprečevanje širjenja mikroorganizmov (higiena rok in razkuževanje predmetov, ki jih vsakodnevno uporabljamo) je samo prvi korak. Organizmu je potrebno zagotoviti dovolj spanca, fizične aktivnosti in dovolj tekočine.
Poskrbeti je treba tudi za uravnoteženo in zdravo prehrano, ki vsebuje veliko sadja in zelenjave bogate z minerali, vitamini in antioksidanti ter esencialnimi maščobnimi kislinami in čim manj sladkorjev. Pomaga tudi jemanje prehranskih dopolnil z več bakterijskimi sevi, kot je Bio-Kult. Študije namreč dokazujejo, da uravnotežena črevesna mikroflora pomaga krepiti imunski sistem.
In ne nazadnje so v celotnem procesu pomembni tudi bolj pozitiven odnos, medsebojna komunikacija in uspešno spopadanje z drobnimi stresnimi situacijami.
Izdelek Bio-Kult je prehransko dopolnilo. Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.