Ko govorimo o ustrezni negi kože, ni pomembno le, katera negovalna sredstva izberemo in kako jih uporabljamo. Poleg pravilne in redne nege kože je zelo pomembno tudi, da kožo ves čas dobro opazujemo, da ne ne prezremo prvih znakov njenega draženja.
Pogosto se namreč zgodi, da se na koži pojavijo različni znaki razdraženosti kože. Običajno gre za suhost in pordelost, pekoč občutek, občutek nelagodja in srbenja. Ti znaki se lahko pojavijo tudi, če kožo redno negujemo in smo prepričani, da imamo vse pod nadzorom. Pogosta, ponavljajoča se izpostavljenost dražilnim dejavnikom pa stanje le še poslabša.
Zakaj pride do draženja kože?
Različni dejavniki lahko oslabijo zaščitno pregrado kože, kar povzroči večjo izgubo vode skozi povrhnjico. Koža je zato bolj dovzetna za draženje različnih snovi, ki nanjo običajno ne bi vplivale. Zaradi poškodbe kožne pregrade postanejo živčni končiči preobčutljivi in na dražljaje iz okolja reagirajo hitreje kot pri zdravi koži. To občutimo kot nelagodje, pekoč občutek in zategovanje. Pojavita se lahko vnetje in rdečica, včasih pa koža celo poči, kar pripelje do nastanka kožnih razpok (ragad).
Kaj je razdražena koža?
Strokovna mnenja o definiciji razdražene kože so deljena. Nekateri strokovnjaki ocenjujejo, da gre pri draženju za akutno (časovno omejeno) stanje kože, ki se lahko pojavi pri vsakem tipu kože, medtem ko drugi menijo, da gre za tip kože, ki je značilen za posameznika. Najverjetneje pa gre za kombinacijo obojega. Če do draženja pride po uporabi določenega kozmetičnega izdelka ali zaradi nošenja oblačil opranih z določenim mehčalcem, je razdražena koža trenutno stanje. Če pa do draženja prihaja zaradi prirojeno šibkejše kožne pregrade, potem je razdražena koža specifičen tip kože posameznika. V obeh primerih moramo kožo ustrezno negovati in njeni negi posvetiti veliko pozornosti.
Vzroki in sprožilci draženja kože
Dejavniki, ki povzročijo draženje kože, še niso povsem poznani. V grobem jih lahko razdelimo na dve kategoriji: na zunanje in notranje.
- Zunanji so tisti, ki prihajajo iz zunanjega okolja, kot so neposredni stik s čistilnimi izdelki, različnimi kemikalijami, alkoholom, nekaterimi konzervansi in drugimi dražečimi snovmi. Draženje lahko povzroči tudi stik z zelo hladno ali toplo vodo. Med zunanje vzroke prav tako uvrščamo vremenske dejavnike, kot so mraz, vročina, nenadne spremembe temperature in veter.
- Notranji dejavniki, ki jih imenujemo tudi psihološki, pa izvirajo iz procesov v našem telesu. Najpogostejši so kronični stres, jeza in močna čustva.
Ob naštetih dejavnikih seveda obstaja še mnogo drugih, ki prav tako močno vplivajo na pojav draženja kože in spremljajočih simptomov. Tako lahko draženje sproži jemanje nekaterih zdravil. Pri nekaterih predstavnicah ženskega spola so sprožilec draženja kože tudi hormonske spremembe, do katerih pride na primer tekom menstrualnega ciklusa. Vplivajo lahko tudi motnje imunskega sistema ali nošenje oblačil iz sintetičnih materialov, ki vsebujejo dražilne kemikalije. Vsi našteti dejavniki vodijo k oslabitvi zaščitne funkcije kože, kar posledično pripelje do draženja kože.
Kako negovati kožo, da zmanjšamo možnost draženja?
- Verjetnost, do draženja pride, zmanjšamo tako, da se karseda izogibamo dražilnim dejavnikom, hkrati pa poskrbimo za ustrezno nego kože.
- Smiselno je, da za čiščenje kože uporabljate nežne sindete, kot je Trixera Nutrition zelo bogat sindet za čiščenje s Cold kremo, za nego kože pa hranljive balzame, ki kože ne dražijo. Priporočamo uporabo izdelka Trixera Nutrition Nutri-fuid balzam, ki kožo po umivanju navlaži in nahrani.
- Poleg pomembnosti pravilne nege kože je ključnega pomena, da ne prezremo prvih znakov draženja, saj večkratna in pogosta izpostavljenost dražilnim snovem stanje poslabša, kar lahko vodi do resnejših poškodb kože.
- Če do razdraženosti vendarle pride, razdraženo kožo ustrezno negujemo.
Rešitev za razdraženo kožo – linija izdelkov Cicalfate
S poglobljenim raziskovanjem težav razdražene kože in obširnim znanjem o izdelkih za nego kože so v laboratorijih Avène Dermatology razvili in izpopolnil linijo izdelkov Cicalfate. Izdelki linije Cicalfate hitro in nežno obnavljajo razdraženo kožo in pospešujejo njeno celjenje. Namenjeni so negi razdražene kože, ne glede na vzrok. Ker so nežni do otroške kože, so namenjeni za nego kože celotne družine, , dojenčkom, otrokom in odraslim. Vsebujejo baker in cinkov sulfat, ki pomagata pri odstranjevanju bakterij, in ne vsebujejo dišav.
Obnovitvena krema Cicalfate+ vsebuje tudi patentirano sestavino ®, ki pomaga pri procesu obnove povrhnjice. Cicalfate+ krema na koži blaži ekceme, nanesemo jo lahko tudi na ureznine, praske in razpokano kožo. Prav tako je koristna pri opeklinah, sončnih opeklinah, razdraženosti kože zaradi britja, pri suhem pleničnem izpuščaju, pri terapiji po laserskem odstranjevanju dlak in pri razdraženi koži okoli ust.
Losjon za sušenje in regeneracijo Cicalfate vsebuje sukralfat, ki spodbuja obnovo kože pri površinskih poškodbah. Izdelek je primeren predvsem za nego, kjer je potrebno sušenje, obnova in pomiritev kože. Uporablja se lahko na koži ali zunanji sluznici.
Obnovitvena krema za zaščito rok Cicalfate HAND je namenjena negi zelo suhe kože rok, poškodovane in razpokane zaradi zunanjih vplivov in delovnih pogojev.
Viri: