Po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije1 so probiotiki živi organizmi (tako imenovane »dobre« bakterije) ki imajo, če jih uživamo v primerni količini, ugodne učinke na zdravje gostitelja.
Bakterijske kulture lahko najdemo v različnih izdelkih, od jogurta, kjer so prisotne naravno, do zobne paste, kamor jih dodajamo. So povsem naravne in delujejo kot podpora našemu organizmu. Dobre bakterije so zelo popularne in hkrati tudi zares koristne za ljudi. Bakterijske kulture vsakodnevno uživamo z različnimi vrstami hrane, največ jih je v mlečnih izdelkih, pa tudi v fermentirani zelenjavi, tako imenovani »turšiji«.
Ko smo zdravi je naša črevesna flora naseljena s koristnimi in slabimi bakterijami, ki so številčno v ravnovesju. Živijo skupaj z nami in nam pomagajo pri prebavi težko prebavljivih živil in proizvodnji nekaterih vitaminov.
Velikokrat smo že slišali zanje, vemo da so zelo pomembni, večkrat se omenjajo v povezavi z zdravim črevesjem, a vendar… koliko zares vemo o probiotikih in bakterijskih kulturah?
Pogosto pa se zgodi, da se slabe bakterije prekomerno razmnožijo. Vzroki za to so lahko stres, hrana ali uporaba nekaterih zdravil. Posledično pride do napihnjenosti želodca, krčev, driske ali zaprtja, zastrupitve … V teh primerih lahko ponovno vzpostavimo ravnovesje v črevesni flori z dodatnim vnosom koristnih bakterij, ki jih najdemo v živilih ali prehranskimi dopolnili z bakterijskimi kulturami.
Pri izbiri prehranskega dopolnila moramo biti pozorni, da izberemo takega, ki ima več sevov in da so le-ti laboratorijsko pregledani.
Vir:
1 WHO, elektronski vir: https://www.who.int/foodsafety/fs_management/en/probiotic_guidelines.pdf