Danes se bomo dotaknili malo bolj resne teme. Vse več se govori o humanem papiloma virusu (HPV) in raku materničnega vratu, ki ga virus povzroča. Najprej bomo pogledali, kaj HPV sploh je.
HPV je heterogena skupina DNA virusov, posledica okužbe pa so nastanek benignih, predrakavih in rakavih novotvorb sluznic pri ljudeh. Poznamo več kot 200 različnih genotipov virusa. Nizko rizični genotipi (6 in 11) povzročajo genitalne bradavice, visoko rizični genotipi (16 in 18) pa povzročajo raka materničnega vratu.
Vse več se govori o humanem papiloma virusu (HPV) in raku materničnega vratu, ki ga virus povzroča…
Do okužbe pride med spolnim odnosom, ko se virus prenese preko kontakta sluznica-sluznica. Virus v tkivo vstopi preko mikrolezij, v celicah pa se nato začne razmnoževati. Razmnoževanje virusa povzroči spremembe celic, to pa lahko privede do spremembe v rakave celice. Proces od okužbe do sprememb celic lahko traja več let. Večina okužb se v roku enega do dveh let zatre s pomočjo imunskega sistema. Tveganje za nastanek predrakavih sprememb se s časom okužbe veča.
Simptomi okužbe s HPV so nespecifični: krvavitev v menopavzi ali po spolnem odnosu, dolgotrajen smrdeč izcedek, pogosto in boleče uriniranje ter boleč spolni odnos.
Ravno zaradi nespecifičnih simptomov je pomembno, da redno obiskujete ginekologa. Z rednimi ginekološkimi pregledi, ginekolog pravočasno odkrije spremenjene celice materničnega vratu in tako lahko pravočasno ukrepate!