Ena od »stanovalk« na naši koži je tudi Pityriasis versicolor, ki se v zanjo ugodnih pogojih prične prekomerno razmnoževati in na koži povzroča rumeno-rjave, včasih tudi rdečkaste madeže, prekrite z drobnimi, luskam podobnimi koščki.
Ob tem se lahko pojavi blago srbenje. Spremembe se najpogosteje pojavijo na hrbtu, a so pogoste tudi na zgornjem delu prsnega koša, nadlahteh in vratu, razširijo pa se lahko tudi na lasišče.
Ker je bolezen kronične narave, se pri osebah, ki so nagnjene h glivicam te spremembe pojavijo prav v poletnih mesecih.
Glede na to, da ta vrsta glivic povzroča prehodno izgubo pigmenta, po zdravljenju na koži ostanejo beli lišaji, ki ob izpostavljenosti soncu ponovno dobijo pigment, koža pa se obarva normalno.
Topel in vlažen letni čas, več znojenja in okrepljeno izločanje sebuma so idealni pogoji za prekomerni razvoj mikroorganizmov, še posebej glivic, ki so na naši koži prisotne ves čas.
Če na svoji koži opazite omenjene spremembe, je pomembno, da se oglasite pri dermatologu, ki vam bo predpisal ustrezno zdravljenje. Zdravljenje v glavnem zajema uporabo losjonov in pen za prhanje, ki vsebujejo antimikotike.
Po vsakem prhanju spremembe na koži temeljito zdrgnite z brisačo, da odstranite luske, pod katerimi biva povzročitelj bolezni. V primeru, da se pojavi odpornost proti lokalnemu zdravljenju, je potrebno uvesti antimikotike v obliki tablet. Ob tem je v toplem obdobju leta potrebno narediti vse, da dejavnike ki omogočajo razvoj bolezni, zmanjšamo na minimum; to pomeni izogibanje oblačilom iz umetnih materialov, javnim bazenom ter prekomernemu znojenju.
Na žalost ne poznamo zdravila, ki bi težavo odpravil v nekaj dneh. Zdravljenje je dolgotrajno, pogosta pa so tudi obdobja poslabšanja. Če spremembe opazite, nikar ne čakajte predolgo. Oglasite se pri zdravniku, ki bo pravočasno postavil diagnozo in pričel z ustreznim zdravljenjem.