...
netArnica - Vaša mreža zdravja
0,00  0

Košarica

V košarici ni izdelkov.

0,00  0

Košarica

V košarici ni izdelkov.

Nega mastne kože nagnjene k nepravilnostim: Pravilna rutina in najpogostejše napake

nega mastne kože

Akne so ena najpogostejših kožnih težav, s katero se soočajo tako najstniki kot odrasli. Medtem ko je pravilna nega ključna za obvladovanje te težave, pogosto delamo napake, ki lahko stanje kože še poslabšajo. V nadaljevanju bomo podrobneje pogledali pravilno rutino za nego aknaste kože in opozorili na najpogostejše napake, ki se jim morate izogniti, da se stanje kože izboljša in ne poslabša.

Pravilna rutina za nego mastne kože, nagnjene k nastajanju aken

  • Čiščenje: Temeljito čiščenje kože je prvi korak v vsaki negi kože, še posebej pri aknasti koži. Priporočljivo je, da kožo čistite dvakrat na dan – zjutraj in zvečer. Uporabljajte nežna čistilna sredstva, ki ne vsebujejo agresivnih sestavin, saj lahko te odstranijo sebum s površine kože in povzročijo prekomerno izsušitev. Izberite izdelek, ki vsebuje sestavine, kot sta salicilna kislina ali glikolna kislina ter cink, ki kožo temeljito očistijo, pomagajo pri čiščenju por in tako preprečujejo nastanek aken.

  • Eksfoliacija: Po čiščenju je priporočljivo uporabiti serum za eksfoliacijo, ki se ne izpira. Ekskluzivna kombinacija mlečne (A.H.A) in jantarne kisline pomaga zmanjšati nepravilnosti, oža pore in zmanjšuje videz brazgotin nastalih zaradi aken, medtem ko glutaminska kislina uravnava prekomerno izločanje sebuma.

  • Vlaženje: Vlaženje je pomembno tudi pri aknasti koži, čeprav mnogi mislijo, da mastna koža vlaženja ne potrebuje. Nasprotno, izsušena koža lahko postane še bolj mastna, saj začne proizvajati več sebuma, da bi nadomestila izgubo vlage in tako je sklenjen začaran krog. Uporabljajte lahke, nemastne vlažilne izdelke, ki kožo matirajo, ne mašijo por in hkrati ohranjajo kožo navlaženo.

  • Zaščita pred soncem: Kljub temu, da sonce lahko začasno izboljša stanje aken, je zaščita pred soncem bistvena. UV-žarki lahko povzročijo trajne poškodbe kože in povečajo tveganje za hiperpigmentacijo, kar pomeni, da lahko po aknah ostanejo temne lise. Izberite nekomedogeno (ne maši por) zaščitno kremo SPF 50 in jo nanesite vsak dan, tudi če je oblačno. Če bi radi prekrili nepravilnosti, posezite po obarvanem SPF, ki je prilagojen mastni koži, nagnjeni k nastajanju aken in ne pozabite zvečer temeljito očistiti kože.

  • Ciljna nega: Pri aknasti koži je pogosto potrebna ciljna nega z izdelki, ki vsebujejo aktivne sestavine, kot so COMEDOCLASTIN™, retinoidi ali kisline (npr. salicilna ali azelaična kislina). Te sestavine pomagajo zmanjšati vnetja, preprečujejo zamašitev por in pospešujejo obnovo kože. Pomembno je, da ciljna nega ne draži kože, zato uporabite izdelke, ki so posebej zasnovani za tovrstne težave in dermatološko preizkušeni.

Najpogostejše napake pri negi aknaste kože

  • Pretirano čiščenje: Mnogi verjamejo, da bodo z bolj intenzivnim čiščenjem kože preprečili nastanek aken. Ne počnite tega! Pretirano čiščenje odstrani sebum s površine kože in povzroči njeno izsušitev, kar lahko privede do še večjega nastajanja sebuma in posledično do novih izbruhov aken.

  • Uporaba preveč agresivnih izdelkov: Izdelki z agresivnimi sestavinami, kot so močni pilingi ali čistilna sredstva z visoko vsebnostjo alkohola, lahko poškodujejo kožno pregrado in povzročijo draženje. To lahko vodi do poslabšanja aken in povečane občutljivosti kože.

  • Izpuščanje vlažilnih izdelkov: Ena največjih napak, ki jo mnogi naredijo, je izpuščanje vlažilnih izdelkov, ker mislijo, da bo zato koža manj mastna. Ni res! Izsušena koža bo proizvajala še več sebuma, počasneje se bo obnavljala, kar bo poslabšalo stanje aken. Izberite vlažilni izdelek, ki bo kožo ustrezno navlažil, jo matiral in negoval.

  • Prekomerna uporaba ciljnih izdelkov: Čeprav so izdelki, kot so benzoil peroksid in retinoidi, zelo učinkoviti pri zdravljenju aken, je njihova prekomerna uporaba lahko škodljiva. Preveč aktivnih sestavin lahko povzroči draženje, suhost in celo poslabšanje aken. Uporabljajte te izdelke v zmernih količinah in postopoma uvajajte nove izdelke v svojo rutino, predvsem pa uporabljajte izdelke, ki so dermatološko testirani, nežni do kože, z aktivnimi sestavinami, zasnovanimi za nego aknaste kože.

  • Neupoštevanje zaščite pred soncem: Zaščita pred soncem je pogosto zanemarjena, vendar je zelo pomembna, še posebej pri uporabi izdelkov, ki povečajo občutljivost kože na sonce, saj kožo tanjšajo. Nezaščitena koža je bolj dovzetna za hiperpigmentacijo in poškodbe zaradi sonca, kar lahko vodi do trajnih težav s kožo.

Zaključek

Nega aknaste kože zahteva potrpežljivost, doslednost in izbiro pravih izdelkov. Pomembno je, da kožo negujemo s primernimi izdelki, ki so dermatološko in klinično preizkušeni, prilagojeni našim težavam z aknami, in se izogibamo izdelkom in zgoraj naštetim napakam, ki lahko poslabšajo stanje. Pravilna nega ne bo le izboljšala stanja aken, ampak bo tudi dolgoročno prispevala k zdravi, sijoči koži.

Ostali članki

Ženski abdomen ovit s svilnato rjuho marelične barve

KAJ JE HPV Humani papiloma virus (HPV) je skupina virusov, ki lahko okužijo tako moške kot ženske. Poznamo HPV viruse z nizkim in visokim tveganjem. HPV z nizkim tveganjem povzročajo genitalne bradavice, medtem ko HPV z visokim tveganjem povzročajo predrakave spremembe ter raka zunanjega spolovila, vagine, materničnega vratu in anusa. Osem od desetih spolno aktivnih […]

...
Dekle, ki si zakriva nos

Nosna sluznica je prepredena z majhnimi krvnimi žilami, ki pomagajo ogreti in navlažiti vdihan zrak. Pomembno strukturo predstavljajo tudi majhni nitasti izrastki, ki preprečijo vdor tujkom, ki jih vdihnemo skupaj z zrakom, med drugim tudi škodljivim mikroorganizmom. Najpogosteje se težave s suho nosno sluznico pojavijo pozimi, takrat je namreč vlažnost zraka nizka, še posebej v […]

...
Fotografija dekleta z glavobolom

Migrena je kompleksno bolezensko stanje živčnega sistema za katerega na žalost še vedno ne poznamo vzroka. Pojavlja se v obliki migrenskih napadov z zmernim ali intenzivnim glavobolom. Delimo jo na migreno z avro in migreno brez avre. V Sloveniji migrena prizadene 1 od 4 žensk in 1 od 12 moških. Obstaja veliko različnih načinov zdravljenja, […]

...

Prijavite se na novice

Bodite na tekočem z našimi najnovejšimi ponudbami in novicami! Naročite se na naše e-novice tako, da spodaj vpišete svoj e-poštni naslov. Prejemajte ekskluzivne novosti in promocijske ponudbe neposredno v svoj e-poštni nabiralnik. Nikoli ne zamudite akcijskih ponudb!
Strinjam se s pogoji pravilnika*
netArnica.si je specializirana spletna prodajalna poslovnega subjekta Vilindar d.o.o., ki je pri Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vpisan v register specializiranih prodajaln, ki opravljajo promet z medicinskimi pripomočki na drobno.
VILINDAR, spletna prodaja, d.o.o.
Komenskega ulica 40, 1000 Ljubljana
080 44 55
info@netarnica.si

E-novice

Strinjam se s pogoji pravilnika*
Prijavite se na e-novičke in prejemali boste informacije o novostih, ekskluzivnih ponudbah in posebnih dogodkih.