Prihaja poletje in marsikdo bo poleti dopustoval na morju, bodisi v sosednjih državah bodisi v tropskih krajih. Nastavljali se boste sončnim žarkov, plavali, se potapljali in družili s prijatelji. Pa ste kdaj pomislili kakšni so učinki vašega dopustovanja na morje in življenje v njem? Kakšen vpliv ima vaše plavanje in sončenje na korale in pisane ribice, ki očarajo še tako ravnodušnega dopustnika?
Vpliv je presenetljivo velik, saj na območjih, kjer je veliko turistov korale pospešeno odmirajo.
Nekatere sestavine izdelkov za zaščito pred soncem, ki ščitijo pred UV-žarki namreč povzročajo odmiranje koral. Če ta problem izrazimo v nekaj številkah so podatki sledeči: 14.000 ton izdelkov za zaščito pred soncem se vsako leto spere v morja in oceane, 82.000 različnih spojin za osebno higieno onesnažuje morja. 80 odstotkov koral v Karibskem morju je izginilo v zadnjih 50 letih zaradi onesnaženja, obalnega razvoja in globalnega segrevanja.
Kadar plavate in ste zaščiteni z izdelkom za zaščito pred soncem se sestavine le-teh izpirajo v vodo in posledično jih korale absorbirajo. Druga možnost pa je, da se ob nanosu izdelkov v obliki pršil ustvari meglica, ki se usede na pesek, nato pa jo plima spere v morje. Tudi tuširanje doprinese k povečanju količine izdelkov za zaščito pred soncem v morju. Te sestavine zmotijo razmnoževanje koral in njihov cikel rasti, kar dokončno vodi v bledenje koral. Nekatere države so sprejele zakone, ki prepovedujejo uporabo določenih UV-filtrov. Prva takšna država je Palau, gre za otočje v Tihem oceanu, ki ima veliko neokrnjene narave. Z letom 2021 pa bodo sledili tudi Havaji in nekatere otoške države.
Pametni koraki za zdravje koralnega grebena
Ljudje smo odgovorni za onesnaženje, vendar lahko tudi pomagamo temu krhkemu podvodnemu ekosistemu. Namesto, da uporabite izdelke za zaščito pred soncem se zaščitite z oblačili, kapo in očali. Tudi plavate lahko z majico. Tako lahko zmanjšate porabo izdelkov za zaščito pred soncem tudi za 90 odstotkov. Bodite v senci pod drevesi ali pa si na plažo prinesite senčnik.
Potrošniki lahko izbirajo med dvema vrstama UV-filtrov in sicer mineralni in organskimi. Mineralni delujejo kot drobna zrcalca, se ne absorbirajo in fizično odbijajo sončne žarke. Takšna dva filtra sta cinkov oksid in titanov dioksid in veljata za varna in neškodljiva za življenje v morju. Pozorni pa bodite, da nista v velikosti nanodelcev, tako, da jih korale ne morejo vsrkati. Druga vrsta filtrov so organski filtri, ki absorbirajo UV-žarke. Slednje okoljevarstveniki še posebej proučujejo, saj imajo zelo negativen učinek na korale. Vendar pa vsi organski filtri niso enaki. Kljub prepovedi uporabe nekaterih organskih UV-filtrov, so določeni organski UV-filtri preizkušeni in dovoljeni. Izogibajte se oxybenzonu in octinoxatu, ki jih je prepovedala ameriška zvezna država Havaji. Priporočljivo je tudi, da pred nakupom izdelkov za zaščito pred soncem na spletni strani Haereticus Environmental Lab preverite kateri izdelki so prijazni okolju. Environmental Working Group pa ima bazo podatkov o več kot 650 izdelkih za zaščito pred soncem in njihovem vplivu na okolje.
Poslanstvo Podjetja Pierre Fabre
Niso pa vsa podjetja enaka glede varovanja morskih ekosistemov, eno vodilnih na tem področju je podjetje Pierre Fabre, proizvajalec dermatološke kozmetike Avène s svojo linijo izdelkov Avène Sun.
Zaradi skrbi glede škodljivosti izdelkov za zaščito pred soncem na morski ekosistem so produkti tega podjetja že od leta 2013 formulirani z minimalnim številom filtrov, in sicer vsebujejo zgolj štirje filtri v majhnih koncentrcijah, tako da se minimizira vpliv na morsko življenje. Tradicionalni izdelki imajo med 5 in 9 filtrov, včasih pa celo še več. Izdelki ne vsebujejo oktokilena, cinamata in klorfenazina. So brez silikonov za optimalno biorazgradljivost in zmanjšan vpliv na okolje. Prav tako ne vsebujejo vodotopnih filtrov, ki lažje prehajajo v morske živali. V njih ne boste našli sestavin, ki so klasificirane kot škodljive za morske organizme ( CLP regulativa ). Formula celotnega izdelka za zaščito pred soncem pa ima dobro biorazgradljivost. Še več, želeli so oceniti vpliv sončnih filtrov na celotno prehransko morsko verigo in morsko raznolikost. V letu so neodvisni raziskovalci 2019 izvedli raziskavo, ki je pokazala, da njihovi sončni filtri ne vplivajo škodljivo na korale*.
Korale pa so samo eden izmed člen v morju, zato so izvedli tudi raziskavo** o vplivu na plankton, ki je temelj morske prehranske verige. Raziskava je pokazala, da sistem filtrov v izdelki Avène Sun nima negativnega vpliva na fitoplankton in zooplankton. Izdelki imajo certifikat SKIN PROTECT OCEAN RESPECT.
Seveda pa pri izdelavi izdelkov Avène Sun niso pozabili na zaščito pred soncem. Že 30 let ustvarjajo inovativne in vedno bolj učinkovite izdelke z dobro prenosljivostjo za vse tipe kože, tudi za tiste najbolj občutljive. Edinstvena kombinacija sestavin »Sunsitive® protection« vsebuje patentirani vodoodporni filtrni sistem z zelo široko spektralno zaščito pred UVB- in UVA-žarki. Vsebuje tudi edinstven antioksidativni kompleks (pretokoferil in tiadilin) za celovito celično zaščito. K vsemu temu so dodali še Termalno izvirsko vodo Avène, ki na kožo deluje protivnetno, proti draženju in pomirja kožo.
Učinkovitost vsakega izmed izdelkov sončne linije Eau Thermale Avène Sun Care je dokazana z velikim številom in-vitro in in-vivo raziskav. Izvedli smo tudi klinično raziskavo*** v realnih pogojih, ki je pokazala močno zaščito DNA.
Podjetje pa deluje tudi lokalno saj podpira projekt Pejarkana na območju severozahodno od otoka Bali. Projekt poteka v sodelovanju z lokalnim prebivalstvom. Posajenih je bilo več kot 1855 koral, postavljenih pa 24 večjih struktur na katere so bile prenesene korale.
Ko izberete Eau Thermale Avène Sun izdelek za zaščito pred soncem pomeni, da ste predani zaščiti svoje kože in hkrati spoštujete oceane.
* v teku. **v teku, ***Young, A., et al. Acta Derm Venereol. 2018; 98:880-887. Sub-optimal Application of a High SPF Sunscreen Prevents Epidermal DNA Damage in vivo. Comparative evaluation of human skin biopsies: 1 SED irradiation on unprotected areas versus 15 SED irradiation on areas protected by SunsiMed, (2 mg/cm²).