Smo na polovici poletja, nekaj vas je že uživalo na dopustu, koga pa še čaka. Vsi pa smo izpostavljeni sončnim žarkom, pred katerimi se moramo ustrezno zaščititi. Najprej je pomembno vedeti, da je sončna svetloba danes postala velika nevarnost za kožo, zato s prekomerno izpostavljenostjo in neuporabo zaščitnih sredstev tvegamo opekline in druge poškodbe. To lahko v najslabšem primeru privede do pojava melanoma. V zadnjih letih se pojavlja vse pogosteje, predvsem zaradi slabe in nezdrave izpostavljenosti soncu.
Najprej je pomembno vedeti, da je sončna svetloba danes postala velika nevarnost za kožo, zato s prekomerno izpostavljenostjo in neuporabo zaščitnih sredstev tvegamo opekline in druge poškodbe. To lahko v najslabšem primeru privede do pojava melanoma.
UVA in UVB žarki igrajo glavno vlogo pri povzročanju poškodb kože. UVA žarki povzročijo temnenje kože brez opeklin. Prodirajo globlje v kožo in so odgovorni za pospešeno staranje in hiperpigmentacijo. Prehajajo celo skozi steklo, oblak ali pol metra globoko vodo. Tej vrsti žarkom smo izpostavljeni tudi v solariju. UVB žarki povzročajo opekline kože, pospešijo staranje in so odgovorni za nastanek kožnega raka. UVC žarki ne segajo na površje zemlje in zato niso nevarni za zdravje. Zaradi preprečevanja in boljšega obveščanja o škodljivosti UV žarkov je bil izraz UV indeks uveden kot merilo količine UV žarkov, ki ustreza njihovemu vplivu na kožo, izražen pa je s številkami od ena do desetih. Višji kot je UV indeks, bolj nevarni so sončni žarki. Priporočamo, da se ob višjih UV indeksih zadržujete v senci. Seveda pa je pomembno, da se ustrezno zaščitite tudi s sončnimi očali, primernimi oblačili, s pokrivalom s širokimi krajci in seveda s primerno kremo za sončenje. Za preprečevanje in zaščito kože pred morebitnimi poškodbami je pametna izbira uporaba izdelkov z visoko stopnjo zaščite pred UVA in UVB žarki. Takšni izdelki nas ščitijo ne samo pred pojavom opeklin, ampak tudi pred nastankom kožnega raka. Poleg tega nam nudijo tudi varnost pred morebitnimi alergijskimi reakcijami, draženjem kože in dehidracijo. Danes skoraj vsi proizvajalci ponujajo izdelke, ki ščitijo pred UVA in UVB žarki. Vendar pa vsi ne ščitijo enako, zato morate biti pozorni na stopnjo zaščite. Oznaka SPF pomeni Sun Protection Factor (zaščitni faktor pred soncem) in velja le za zaščito pred UVB žarki. Če izdelek nima dodatne oznake UVA ni nujno, da dobro ščiti tudi proti njim. Kakovosten in varen izdelek za zaščito pred soncem mora imeti enotno zaščito pred UVA in UVB žarki. Kot zaščitni filtri se uporabljajo mineralni, kemični in organski filtri. Njihova kombinacija zagotavlja učinkovito in varno zaščito pred soncem. Izdelki z izključno mineralnimi filtri ne nudijo zadostne zaščite pred soncem, zato je njihova uporaba priporočljiva le, kadar oseba ne sme uporabljati izdelkov s kemičnimi zaščitnimi filtri. Te namreč odsvetujejo pri otrocih z atopijskim dermatitisom. Sedaj pa pojdite ustrezno zaščiteni na prosto in uživajte v vročih dneh.