Alergija je okvara imunskega sistema, pri kateri imunski sistem neškodljive snovi v okolju ali hrani prepozna kot škodljive in nanje posledično nepravilno odreagira. Prvi stik s snovjo lahko povzroči povišano raven protiteles IgE, specifičnih za alergen, ob ponovnem kontaktu s to snovjo pa privede do pretiranega odziva. Trenutno zdravljenje predstavlja zatiranje imunskega odziva z različnimi zdravili. Ker gre za isti obrambni mehanizem, ki ga telo uporablja za zaščito pred resnično škodljivimi patogeni, njihova dolgoročna uporaba ni idealna.
V črevesju je prisotna raznolika mikroflora, ki igra pomembno vlogo pri razvoju in delovanju ustreznega imunskega sistema. Pri osebah z alergijami so opazili, da imajo neuravnoteženo črevesno mikrofloro. Črevesna stena predstavlja pomembno obrambno oviro pred tujimi napadalci, kot so toksini, vnetni citokini in veliki neprebavljeni delci hrane. Poškodba črevesne sluznice lahko vodi do črevesne prepustnosti, kjer lahko tujki preidejo preko sluznice, to pa vodi do preobčutljivega imunskega odziva. Prepustnost črevesja že dolgo povezujejo z razvojem alergij. Uporaba različnih bakterijskih sevov bi lahko pomagala pri uravnoteženju črevesne flore, modulaciji ustreznega imunskega sistema, nadzoru nad razmnoževanjem patogenih bakterij in pred njihovimi strupenimi stranskimi produkti, za izboljšanje prebave in obnovo črevesne sluznice.
Ekcem (atopijski dermatitis) je pogosto stanje kože, zlasti pri dojenčkih, pri katerem koža postane vneta, suha in srbeča. Koža nudi fizično pregrado pred okoljem in je sestavljena iz manjšega števila bakterijskih vrst v primerjavi s črevesjem. Ta pregrada je pri ekcemih oslabljena, posledica pa je neobičajen vnetni odziv na neškodljive snovi v okolju ali dražilna sredstva, kot so kemikalije in detergenti. Z atopijskim dermatitisom so povezane tudi težave z neuravnoteženo črevesno floro, sindromom prepustnega črevesja in alergijami na hrano. V nekaterih študijah so ugotovili, da dopolnilo z bakterijskimi sevi ponovno uravnoteži črevesno floro, izboljša imunsko delovanje, zmanjša resnost simptomov in s tem tudi potrebo po zdravilih. Farid in sodelavci so leta 2011 ugotovili, da je prehransko dopolnilo s 14 bakterijskimi sevi znatno zmanjšalo simptome ekcema pri dojenčkih in majhnih otrocih v samo 8 tednih.
Seneni nahod ali sezonski alergijski rinitis vključuje vnetje nosne sluznice ter sluznice grla in oči. Simptomi so boleče oči, zamašen nos, srbenje in kihanje. Delci v zraku, ki se sproščajo iz lokalnih dreves, trav in cvetov, pri vdihu pridejo v stik s sluznico. To pa privede do prekomerno stimuliranega imunskega odziva in sproščanja histamina. Leta 2011 so Wassenberg in sodelavci ugotovili, da bakterije rodu Lactobacillus po mesecu dni uživanja zmanjšuje zamašenost nosu in srbenje.
Ločiti moramo med alergijo na hrano in prehransko intoleranco. Alergija na hrano je preobčutljivostna reakcija na določene sestavine hrane (pogosto na beljakovine, kot sta gluten ali mlečni kazein), običajno v nekaj minutah do nekaj urah po zaužitju. To je posledica motenega delovanja imunskega sistema, kjer specifična protitelesa IgE prepoznajo te sestavine kot nevarne in sprožijo sproščanje vnetnih kemikalij, kot je histamin. Najpogostejši simptomi vključujejo mravljinčenje, srbenje ali otekanje v ustih ali po obrazu, zamašitev nosu, težave z dihanjem, bolečine v trebuhu, drisko, bruhanje ali omotico. V življenjsko nevarnem anafilaktičnem šoku bodo simptomi hujši. Pri tako hudi alergiji se je treba hrani, ki povzroča težave, v celoti izogibati. Pri intoleranci na hrano se simptomi pojavljajo počasneje, včasih nekaj dni kasneje. Lahko pride do slabosti, napihnjenosti, bolečine v trebuhu in driske. Prepustno črevesje je že dolgo povezano z razvojem občutljivosti na hrano. Študija Majamaa in sodelavcev je pokazala, da so lahko bakterije rodu Lactobacillus koristne pri zdravljenju alergije na hrano.
V različnih raziskavah so odkrili drugačno učinkovitost bakterijskih sevov pri alergijah, prav tako so se razlikovali tudi uporabljeni sevi ter odmerjanje in trajanje jemanja. Lahko bi rekli, da je ravnovesje celotne mikroflore črevesja z dodajanjem široke mešanice različnih bakterij dolgoročno boljše od dodajanja enega posameznega seva. Ker se vidi, da imajo posamezni bakterijski sevi posebne blagodejne učinke, se lahko zato prehransko dopolnilo z več bakterijskimi sevi šteje za učinkovitejšega. Eden izmed njih je Bio-Kult, ki vsebuje 14 različnih baketrijskih sevov.
Izdelek Bio-Kult je prehransko dopolnilo. Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.
VIRI
- Farid R, Ahanchian H, Jabbari F, Moghiman T. 2011. Effect of a New Synbiotic Mixture on Atopic Dermatitis in Children: a Randomized-Controlled Trial. Iran J Pediatr. 21 (2): 225-230.
- Wassenberg J, Nutten S, Audran R, Barbier N, Aubert V, Moulin J, Mercenier A, Spertini F. 2011. Effect of Lactobacillus paracasei ST11 on a nasal provocation test with grass pollen in allergic rhinitis. Clin Exp Allergy. Apr;41(4):565-73.
- Majamaa H, Isolauri E. 1997. Probiotics: a novel approach in the management of food allergy. J Allergy Clin Immunol. Feb;99(2):179-85.