Migrena je kompleksno stanje živčnega sistema za katerega na žalost še vedno ne poznamo vzroka. Obstaja veliko različnih načinov zdravljenja, vsekakor pa pomaga, če se odločite tudi za nekatere spremembe v načinu življenja.
- Bodite pozorni na opozorilne znake.
Pred migrenskim napadom so po navadi prisotni določeni znaki. Simptomi so različni: od čustvenih sprememb, do zastajanja tekočine in trdega vratu. Simptomi se lahko pojavijo že 48 ur pred napadom. Prepoznavanje teh znakov in ustrezno ukrepanje lahko zmanjša intenziteto in trajanje napada. Če občutite te znake, pojdite v sobo brez stimulacij, kot so televizija in računalniki, popijte veliko vode, redno jejte in se pri tem osredotočite na kompleksne ogljikove hidrate in hrano bogato z beljakovinami. Pomagajo tudi eterična olja sivke in mete, ki ju lahko vdihavate ali nanesete ob lasišče.
- Zmanjšajte stres.
Stres je eden izmed dejavnikov, ki najpogosteje sproži migrenske napade. Pomembnejši kot stres je odgovor posameznika na stres. Zato je pomembno, da delate na spretnostih obvladovanja stresa. Pomembno je, da si vzamete čas za sprostitev: privoščite si sproščujočo kopel, preberite dobro knjigo ali pojdite na sprehod.
- Ukvarjajte se z blago rekreacijo.
Raziskave so pokazala, da je blaga telovadba učinkovita pri zmanjšanju bolečine pri migreni. Rekreacija vpliva na del v možganih, ki je odgovoren za bolečino. Po drugi strani je intenzivna vadba pri nekaterih lahko sprožilec za napad. Da se izognete migrenskemu napadu zaradi telovadbe, je pomembno da telovadite ko ste spočiti, se dobro ogrejete in ste vedno hidrirani. Dokazali so tudi, da izguba telesne teže zmanjša pogostost migrenskih napadov.
- Izboljšajte svojo prehrano.
Veliko vlogo pri intenziteti glavobolov igra prehrana. Pomanjkanje magnezija lahko prispeva k pogostosti napadov. Magnezij dobite z uživanjem zelene listnate zelenjave, avokada, oreščkov, semen in stročnic, lahko pa se poslužujete tudi prehranskih dopolnil. Migrene so povezane tudi z vnetji, tako da lahko poskusite tudi s protivnetno dieto. To pomeni, da užijete veliko omega 3 maščobnih kislin, antioksidante iz barvne zelenjave in sadja, ter začimbe kot sta kurkuma in ingver. Potrebno pa je iz prehrane izključiti procesirano hrano in hrano bogato s sladkorji, saj taka hrana v telesu povzroča vnetje. Določena hrana lahko sproži migrenski napad samo pri posamezniku, tako da je priporočljivo, da vodite dnevnik prehrane. Na ta način boste lahko ugotovili katera hrana pri vas sproži napad.
- Izboljšajte stanje vašega črevesja.
Dokazali so, da obstaja povezava med migrenskimi napadi in črevesnimi težavami. Nizka vsebnost koristnih črevesnih bakterij lahko pripelje do črevesnih težav, to pa do vnetij. Vnetje črevesja lahko privede tudi do vnetja glavnih poti za bolečino v možganih, kar pa povzroči migrenske napade. Novejše raziskave nakazujejo, da prehranska dopolnila z bakterijskimi sevi na tej stopnji lahko pomagajo, saj uravnovesijo črevesno mikrofloro. Eno izmed prehranskih dopolnil z več bakterijskimi sevi je Bio-Kult Migrea, ki vsebuje 14 različnih bakterijskih sevov, magnezij in vitamin B6.
Izdelek Bio-Kult je prehransko dopolnilo. Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.