Vaginalni porod in carski rez

Porod

Naša ideja je, da vam predstavimo pozitivne in negativne plati tako vaginalnega poroda kot carskega reza. Tako boste pripravljeni na oba scenarija.

Vaginalni porod je naraven, telo pa je “ustvarjeno” za prihod otroka na svet po tej poti. Samo okrevanje po porodu je hitrejše, poporodne bolečine pa so manj pogoste. Študije so pokazale, da je pri otrocih, ki se rodijo po naravni poti, manjše tveganje za pojav respiratornih težav, ker se s prehodom skozi porodni kanal otrokovo telo očisti plodovnice. Otrokov dihalni sistem začne zato hitreje delovati.

Dojenčki, rojeni po naravni poti, imajo manj pogosto alergije, laktozno intoleranco ali astmo, saj so bili na poti skozi nožnico izpostavljeni dobrim bakterijam. Z dojenjem lahko začnemo takoj po porodu in na ta način hitreje vzpostavimo vez z novorojenčkom. Večina vaginalnih porodov je v celoti predvidljivih in varnih, a vseeno pogosto pride do raztrganin presredka. Vaginalni porod poveča verjetnost zdrsa medeničnih organov, urinske inkontinence ter bolečin v presredku. Lahko pa pride tudi do fizičnih poškodb novorojenčka (modric, izpaha okončin).

Porod – vedno aktualna tema, o kateri bi se lahko nenehno pogovarjali. Želimo vam predstaviti pozitivne in negativne plati tako vaginalnega poroda kot carskega reza. Tako boste pripravljeni na oba scenarija.

Carski rez je manj stresen, saj je v večini primerov načrtovan vnaprej. Bodoča mama s tem pridobi občutek nadzora, izognemo pa se tudi prenošenosti. Z načrtovanim carskim rezom se izognemo zapletom, kot so poškodbe notranjih organov in medeničnega dna. V primeru spolno prenosljivih bolezni je tveganje prenosa bolezni z matere na otroka bistveno manjše. Po porodu s carskim rezom je bivanje v bolnišnici precej daljše, saj carski rez spada med abdominalne operacije, ki so nagnjene k zapletom. Med operacijo lahko pride do izgube večjih količin krvi, lahko je potrebna celo transfuzija. Pri načrtovanih carskih rezih obstaja tveganje, da se otroci rodijo prezgodaj, sploh če ocena gestacijske starosti ni pravilna. Otroci rojeni s carskim rezom imajo pogosteje težave z dihanjem. Če je prisotna želja po več otrocih, je potrebno razmisliti tudi o ponovnem carskem rezu in s tem večjemu tveganju za pojav predležeče posteljice v naslednji nosečnosti. To je stanje, ko posteljica delno ali povsem prekrije notranje maternično ustje.

Kaj pa vi pravite na to temo? Sporočite nam svoje mnenje ali z nami podelite svoje osebne izkušnje.