Razkuževanje površin za zaščito pred virusi

Roka ki razkužuje tipkovnico

V življenju se ves čas srečujemo z različnimi virusi. Nekateri so neškodljivi, drugi pa lahko povzročijo resne težave. V primeru prenosa virusa z osebe v naši bližini, pa smo v nevarnosti tudi sami. Virusi se prenašajo na različne načine:

  • z direktnim stikom (poljubljanje, spolni odnos),
  • preko kapljic (kašljanje, kihanje),
  • po zraku (prašni delci, aerosoli),
  • preko hrane, vode, krvi, neživih predmetov,
  • s pomočjo prenašalca bolezni (komar, klop, bolha).

Virus lahko preživi na površini tudi nekaj tednov. Zato je pomembno, da poleg rednega umivanja rok, redno razkužujemo tudi površine.

Pri razkuževanju površin moramo biti pozorni na več dejavnikov:

  • Bistveno je, da zajamemo vse površine, ki se jih pogosto dotikamo.
  • Za razkuževanje uporabimo razkužilo na osnovi alkohola.
  • Preverimo čas delovanja razkužila, ki je naveden na deklaraciji razkužila, ki ga bomo uporabili.
Roka ki razkužuje kljuko vrat
Roka, ki razkužuje kljuko vrat

Predmet, ki se ga največkrat dotaknemo, je vsekakor kljuka. Prav tako gremo redko po stopnicah, ne da bi se držali ograje. Ko gremo na sestanek, se dotaknemo roba stola in roke naslonimo na ročaj. Če se je teh stvari pred nami dotaknil nekdo, ki prenaša virus, ga s tem lahko vnesemo v naše telo. Zato je pomembno, da take površine pogosto razkužimo.

V razkužilih za površine je običajno glavna sestavina alkohol. Alkohol deluje hitro in ima širok spekter delovanja – uniči bakterije, glive in viruse. Učinkovitost je odvisna od koncentracije in vrste alkohola.

Pri nakupu ustreznega razkužila za površine moramo biti pozorni, da ima razkužilo opravljene določene teste – to so testi, ki so predpisani in skladni z evropskimi standardi (EN). Pomemben test je EN 14476, ki pomeni, da je razkužilo učinkovito na viruse z ovojnico (sem na primer spada tudi novi koronavirus, ki je povzročitelj bolezni COVID-19).

Čas delovanja ali kontaktni čas je čas, ki je potreben, da raztopina pride v stik z mikroorganizmi in jih uniči. Pomembno je, da izberemo razkužilo, ki v kratkem času uniči več različnih mikroorganizmov. V času delovanja mora namreč površina ostati mokra, saj alkohol učinkuje samo, dokler ne izhlapi.

Na voljo imamo vrsto sredstev za razkuževanje površin. Za majhne površine imamo na voljo razkužilo v obliki pršila ali robčkov, za večje površine pa tudi v obliki koncentriranega sredstva, ki ga primerno razredčimo. Za namen razkuževanja majhnih površin pridejo v poštev že pripravljena razkužila v pršilu ali alkoholni robčki.

Pri uporabi razkužil za površino, ki vsebujejo alkohol, se odsvetuje uporaba na površinah, ki so občutljive na alkohol, na primer akrilno steklo.

Mikrozid AF je razkužilo za površine nemškega proizvajalca Schülke. Na voljo je v obliki robčkov ali pršila. Vsebuje etanol in propanol ter je učinkovit proti bakterijam, glivam in virusom (tako z ovojnico kot brez nje). Proti virusom z ovojnico (sem sodijo med drugim herpesvirus, virus hepatitisa C in B in koronavirus) je učinkovit že v 30 sekundah, proti bakterijam in kvasovkam pa v 1 minuti. Poleg velike učinkovitosti v kratkem času se tudi hitro suši in ne pušča madežev.

VIRI:

Louten J. Virus Transmission and Epidemiology. Essential Human Virology. 2016;71-92. doi:10.1016/B978-0-12-800947-5.00005-3

Mahl M. C., Sadler C. Virus survival on inanimate surfaces. Can J Microbiol. 1975;21(6):819-23. doi: 10.1139/m75-121. PMID: 167927.