Ali uporaba ustne vode zmanjšuje možnost okužbe zgornjih dihal

Zdravnica, ki si z robčki briše nos

Ustna voda je raztopina za izpiranje ustne votline, ki se uporablja v splošnem za obvladovanje ustnega zadaha, preprečevanje zobne gnilobe in zmanjšanje nastajanja zobnih oblog. V nekaterih državah uporabo ustne vode priporočajo kot higienski ukrep med sezono prehlada in gripe. Številne ustne vode s protimikrobno aktivnostjo je mogoče kupiti brez recepta, druge pa so na voljo na recept. Med seboj se razlikujejo v vsebnosti protimikrobnih sestavin in v učinkovitosti. Večina ima antibakterijske lastnosti, nekaj pa jih deluje tudi protivirusno.

Obstaja precejšnje zanimanje za uporabo ustne vode pri preprečevanju prenosa virusov, ki povzročajo okužbe zgornjih dihal ali za lajšanje njihovih simptomov. Virusi, ki povzročajo okužbe zgornjih dihal, se prenašajo z vdihavanjem kapljic, ki vsebujejo virus ali z neposrednim prenosom (dotikanje površin in nato obraza, ust ali nosu). Izpiranje ustne votline lahko prepreči prenos ali zmanjša koncentracijo virusa, ki jo posameznik vnese v telo.

V eni izmed študij so preučevali korist različnih raztopin, ki bi lahko zmanjšale prenos virusa. Med njimi so čaj, voda in ustna voda s povidon-jodom. Sicer pa se na tržišču  dobi tudi ustne vode z oktenidinom, klorheksidinom in vodikovim peroksidom. Tudi te imajo lahko protivirusen učinek.

Učinkovitost izpiranja ustne votline v povezavi z boleznijo COVID-19 še ni bila dokazana, je pa bila pri nekaterih raztopinah dokazana učinkovitost proti drugim vrstam koronavirusa (SARS, MERS).

Avtorji raziskave na Japonskem so ugotovili, da bi lahko preprosto grgranje vode v obdobju 60 dni zmanjšalo stopnjo pojavnosti okužb zgornjih dihal za 36 % v času sezone.

Voda, ki jo grgramo, izpira patogene mikrobe iz žrela in ustne votline. Inkubacijski čas rinovirusa, tipičnega virusa, ki povzroča okužbe zgornjih dihal, je od 8 do 12 ur, in celo občasno grgranje lahko moti njegovo širjenje.

Omenjena raziskava je uspela pokazati, da je preprosto grgranje vode učinkovito za preprečevanje okužb zgornjih dihal pri zdravih ljudeh. Takšen praktično brezplačen način bi bistveno koristil ljudem tako fizično kot ekonomsko po vsem svetu, v primeru, da bi se ga posluževali.

Uporaba ustne vode lahko povzroči tudi neželene učinke ali dogodke. Tako kot pri uporabi drugih izdelkov, je možno draženje v ustni votlini ali alergijska reakcija na določeno sestavino izdelka. Obstaja dvom, ali uporaba protimikrobne ustne vode poruši normalno ustno mikrobno floro. Znano je, da uravnotežena mikrobiota pomaga pri boju s škodljivimi virusi in bakterijami. Seveda pa nevarnost predstavlja tudi tveganje zaužitja ustne vode (na primer prekomerno zaužitje joda) ali obarvanje zob s klorheksidinom.

Octenident, ustna voda ima dodan antiseptik oktenidinijev diklorid. Ustna voda zavira razvoj mikroorganizmov, ki povzročajo neprijeten zadah in poskrbi za čist in svež občutek v ustih, pri tem pa zob ne obarva.

Uporabljate jo lahko za preprečevanje ustnega zadaha in zmanjšanje števila bakterij, ki zadah povzročajo.

VIRI:

Burton MJ, Clarkson JE, Goulao B, Glenny A-M, McBain AJ, Schilder AGM, Webster KE, Worthington HV. Antimicrobial mouthwashes (gargling) and nasal sprays administered to patients with suspected or confirmed COVID-19 infection to improve patient outcomes and to protect healthcare workers treating them (Protocol). Cochrane Database of Systematic Reviews 2020, Issue 5. Art. No.: CD013627. DOI: 10.1002/14651858.CD013627.

Satomura K, Kitamura T, Kawamura T, Shimbo T, Watanabe M, Kamei M, Takano Y, Tamakoshi A. 2005. Prevention of Upper Respiratory Tract Infections by Gargling. Am J Prev Med 2005;29(4)