O hiperhidrozi

O hiperhidrozi

Logično je, da se v poletnih dneh bolj znojimo. Ampak, če je potenje zelo intenzivno nam lahko oteži vsakdanje življenje.

Prekomerno znojenje se strokovno imenuje hiperhidroza. Najpogosteje je prisotno na dlaneh, podplatih in pod pazduho. Poleg dejstva, da je oseba ovirana pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti, hiperhidroza ni pretirano nevarna – lahko pa ustvari veliko neprijetnosti.

Simptomi hiperhidroze:

  • Pogosto opazno potenje, ki se vidi skozi oblačila.
  • Povečano potenje na podplatih, pod pazduho, na glavi in ​​obrazu.
  • Povečano potenje se lahko pojavi kot kapljice znoja na dlaneh in podplatih.

Lahko je tudi simptom resnejšega problema. V tem primeru govorimo o sekundarni hiperhidrozi – močno potenje je le stranski učinek drugega zdravstvenega stanja (okužba, nevrološke ali endokrine motnje, bolezen vezivnega tkiva ali poškodbe hrbtenjače).

Nenadno povečanje znojenja celotnega telesa ima lahko različne vzroke. Povečano znojenje pri povišanih telesnih temperaturah je običajen pojav. Ampak, če je potenje zelo intenzivno nam lahko oteži vsakdanje življenje.

Nenadno povečanje znojenja celotnega telesa ima lahko različne vzroke. Povečano znojenje pri povišanih telesnih temperaturah je običajen pojav. Prekomerno potenje pod pazduho in drugimi deli telesa je normalno pri telesni aktivnosti, visokih zunanjih temperaturah, večplastnih oblačilih in boleznih, povezanih s povišano telesno temperaturo.

Obstaja več vrst zdravljenja in terapij za hiperhidrozo – na predelu pazduh, dlani in podplatov se uporablja botulinski toksin. S tem zmanjšamo izločanje znoja iz znojnic. Obstaja pa tudi postopek iontoforeze, kjer naprava pošilja nežne električne tokove preko vode in površine kože do znojnic.

Če imate težave s pretiranim potenjem in antiperspirant ne pomaga, sedaj veste kako lahko ukrepate. Želimo vam čim manj potenja in čim več lepih poletnih trenutkov!