Ali nošenje maske povzroča suhe oči

rdece_oci_maska

Nošenje maske v javnosti je danes ključnega pomena za preprečevanje širjenja bolezni COVID-19, saj nas varuje pred dihalnimi kapljicami, ki se pojavijo v okolici, ko okuženi kašlja, kiha ali govori. Žal pa nam nošenje mask prinaša tudi nelagodja, med drugim težavo suhega očesa. V bližnji prihodnosti se bo uporaba le-teh verjetno nadaljevala, zato je dobro vedeti kako preprečiti tovrstne težave.

V enem izmed prispevkov, objavljenem v strokovni reviji Ophthalmology and Therapy so med uporabniki mask poročali o povečanem številu primerov suhih oči na lokalnih klinikah. Opazili so znatno poslabšanje simptomov pri ljudeh, ki so se že v preteklosti soočali s to težavo. Podobno so opazili porast pri tistih, ki nikoli niso imeli težav s suhimi očmi in so se pritoževali nad draženjem oči. Strokovnjaki temu pravijo z masko povezano suho oko.

Strokovnjaki sumijo, da je lahko težava s suhimi očmi med nošenjem obrazne maske povezana s pretokom zraka. Ko izdihnete zrak v masko, ki se ne prilega tesno obrazu, lahko zrak uhaja z vrha maske proti površini oči. Gibljiv zrak tako izsuši solzni film. Težave lahko povzročajo tudi slabo prilegajoče se maske, ki rahlo potegnejo spodnje veke navzdol in povzročijo nepopolno zaprtje vek ter izpostavitev in posledično izsuševanje sluznice.

Suho oko je pogosto stanje, ki največkrat nastane kot posledica manjšega izločanja solz ali neustreznosti solznega filma. Pomembni dejavniki, ki lahko vplivajo na nastanek suhega očesa so: alergije, nošenje kontaktnih leč, uporaba določenih zdravil, suh zrak v prostorih, klima, hormonske spremembe, tobačni dim, daljše obdobje uporabe računalniškega zaslona.

Najpogostejši splošni simptomi suhega očesa so:

  • Občutek peska v očeh
  • Zbadanje, praskanje
  • Pretirano solzenje
  • Utrujene oči
  • Pekoč občutek
  • Pordelost

Zaradi stresnega življenja in škodljivih vplivov zunanjega okolja ni opisano zgolj težava starostnikov, ki so sicer resda bolj nagnjeni k stanju suhega očesa. Dandanes veliko število ljudi dela od doma in ves čas strmi v računalniške zaslone. Študije kažejo, da ljudje, ki se osredotočijo na računalniški zaslon, mežikajo kar 66 % manj kot običajno, zaradi česar solze, ki pokrivajo oči, hitreje izhlapijo.

Obstaja pravilo 20-20-20: Po vsakih 20 minutah, ki jih porabite za ogled računalniškega zaslona, 20 sekund glejte nekaj metrov stran. Pazite, da med delom na računalniku zavestno in namensko mežikate. Vajo ponovite 20-krat na dan.

Napredne kapljice za oči Blink® intensive pomirjujoče kapljice za oči, 20 x 0,4 ml brez recepta, so lahko učinkovit način za preprečevanje in ublažitev simptomov. Po nanosu omogočajo takojšnje olajšanje občutka suhih in razdraženih oči. Zaradi formule brez konzervansov se lahko uporabljajo dolgotrajno in večkrat dnevno. Na voljo so v praktičnih enoodmernih vsebnikih in se lahko uporabljajo skupaj s kontaktnimi lečami.

Iz družine kapljic za oči Blink® so na voljo tudi Blink® intensive PLUS kapljice za oči v obliki tekočega gela v plastenki 10 ml, ki zaradi svoje viskoznosti dolgotrajno olajšajo vztrajni občutek suhih oči. Primerne so tako za dnevno kot nočno uporabo in se lahko uporabljajo tolikokrat, kot je potrebno.

Kapljice za oči Blink® vsebujejo natrijevo sol hialuronske kisline.  Hialuronska kislina je naravna biološka snov, ki zaradi svojih fizikalnih lastnosti ustvari enakomeren, stabilen in dolgotrajno obstojen zaščitni film na očesni površini.

Suhega očesa ni mogoče ozdraviti, lahko pa simptome omilimo in s tem izboljšamo kakovost življenja.

Viri: