MIGRENA – ALI VEMO RES VSE O MIGRENI

Migrena - Ali vemo res vse o migreni

Ali ste vedeli, da prve opise migrene najdemo v pesmi iz Mezopotamije 3000 pr. n. št.? V tem članku bomo navedli še več zgodovinskih zapisov o migreni najprej pa povejmo par besed o sami migreni.

Migrena – ena izmed najpogostejših oblik glavobola

Najbolj poznana in ena najpogostejših vrst glavobola, ki se občasno pojavlja, je migrena. Prizadene od 8 do 20 odstotkov prebivalstva. Pogostost je v različnih podnebnih območjih različna, odvisna pa je tudi od starosti, spola in življenjskega sloga. Pogostejša je v mestih in pri ženskah (dva do trikrat pogosteje kot pri moških). Pri slednjih je vzrok v povezavi med delovanjem hormonov in pojavom migrenskih napadov (migrenski napadi so najpogosteje povezani z menstruacijo, bodisi na začetku, na sredini ali na koncu ciklusa).

Migrena je benigni, ponavljajoči se glavobol in ni simptom kakšne druge bolezni. Čeprav je manj pogosta v otroštvu in pri ljudeh po 65. letu, se lahko začne že v otroštvu in traja do pozne starosti. Večina ljudi z migreno doživi prvi napad pred dvajsetim letom starosti, približno vsak osmi pa pred desetim letom. Redko se migrene prvič pojavijo po petdesetem letu.

Migrena – prvi zgodovinski opisi

Kot smo že navedli prve opise migrene najdemo 3000 pr. n. št. v pesmi v Mezopotamiji. V tej pesmi hudobni duh Tiu povzroča glavobol, ki je kot veter v puščavi, bleščeč kot močna svetloba in ovija žrtev, ki se mu upira. Oče moderne medicine Hipokrat (živel je na otoku Kosu v Grčiji med letoma 460 in 370 pr. n. št.) opisuje migreno, podobno kot kasnejši sodobni opisi, kot motnje vida, bolečine na eni strani glave in bruhanje. Trideset let po Kristusu Celsius opisuje migrenski glavobol kot kronično stanje, za vse življenje, okoli 80 let po Kristusu pa Areteus iz Kapadokije prvič omenja besedo “hemicrania”, ki pomeni pojav bolečine v eni strani glave. Šele Galen (131 do 201 AD) je jasno ločil naravo migrene od drugih vrst glavobola in uporabil izraz hemikranija za opis zelo boleče motnje, ki prizadene približno polovico glave, levo ali desno. Kasnejše ime migrena je nastalo iz besede hemicrania (bolečina v polovici glave).

Migreno so imeli številni znani ljudje

Čeprav bolnikom, ki jim migrene grenijo življenje, ni v posebno tolažbo, je treba povedati, da so za migreno trpeli številni znani ljudje iz javnega življenja, umetnosti in znanosti – Julij Cezar, Edgar Allan Poe, Tolstoj, Chopin, Čajkovski, Madame de Pompadour, Karl Marx, Alfred Nobel, Nietsche, Thomas Jefferson, Sigmund Freud …

Kako se je spremenila predstava o izvoru migrene

Od časa Mezopotamije in pesmi, v kateri je za nastanek migrene odgovoren hudobni duh Tiu, se je poznavanje te bolezni po zaslugi znanstvenih raziskav močno povečalo. Številne raziskave, zlasti v zadnjem času, z razvojem medicinske tehnologije ter številnimi diagnostičnimi in laboratorijskimi metodami, so omogočile podrobnejše odkrivanje vzrokov za nastanek in možnosti zdravljenja migrene. Vendar dokončni vzrok migrene še vedno ni povsem jasen.

Harold Wolff je s pomočjo tehnoloških možnosti svojega časa poskušal podati edinstveno teorijo o izvoru glavobola. Menil je, da je avra pri migreni posledica zoženja krvnih žil (vazokonstrikcija), glavobol pa posledica povečanega širjenja krvnih žil (vazodilatacija). Bolečino okrepi izločanje snovi, ki se nahajajo v bližini bolečih žil in znižujejo prag njenega dražljaja. Verjel je tudi, da so tenzijski glavoboli posledica pretiranega krčenja mišic.

Nov pristop razumevanja migrene

Nekateri znanstveniki menijo, da je migrena primarno nevrološka motnja, medtem ko drugi verjamejo, da gre za nevrovaskularno motnjo, pri kateri igrajo krvne žile ključno vlogo, čeprav trenutni dokazi tega ne podpirajo v celoti. Drugi menijo, da sta verjetno oba pomembna. Ena teorija je povezana tudi s povečano razdražljivostjo možganske skorje in nenormalnim nadzorom bolečinskih nevronov v trigeminalnem jedru možganskega debla. Zadnje raziskave pa kažejo tudi povezanost migrene z mikrobioto v črevesju.

Bio-Kult Migrea je prehransko dopolnilo s 14 sevi bakterij, magnezijem in vitaminom B6. Bio-Kult Migrea vsebuje magnezij in vitamin B6, ki prispevata k delovanju živčnega sistema. Magnezij prispeva k normalnemu psihološkemu delovanju in zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. Vitamin B6 prispeva k delovanju imunskega sistema, poleg tega pa ima vlogo pri uravnavanju in delovanju hormonov. Bio-kult Migrea je primeren za tiste, ki se spopadajo s pogostimi in ponavljajočimi glavoboli.

Ali ste vedeli?

Atopijski ekcem sta leta 1933 opisala in poimenovala Fred Wise in Marion Sulzberger. Pred letom 1933 pa je dermatološka literatura vsebovala številne klinične opise, združljive s sodobno diagnozo atopijskega ekcema. Atopijski ekcem verjetno obstaja že od antike.

Viri:

  • Panerai AE. Is migraine a disorder of the central nervous system? Neurol Sci 2013; 34: 33–5.
  • Hindiyeh N, Aurora SK. What the Gut Can Teach Us About Migraine. Curr Pain Headache Rep 2015; 19: 33.
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201
  • https://www.nhs.uk/conditions/migraine/
  • Dai Y-J, Wang H-Y, Wang X-J, Kaye AD, Sun Y-H. Potential Beneficial Effects of Probiotics on Human Migraine Headache: A Literature Review. Pain Physician 2017; 20: E251–5.
  • Martami F, Ghorbani Z, Abolhasani M, et al. Comorbidity of gastrointestinal disorders, migraine, and tension-type headache: a cross-sectional study in Iran. Neurol Sci 2018; 39: 63–70.